Banesport - asfalt

Banesport - asfalt

Her finder du alt du skal bruge for at dyrke banesport i Danmark. Det er her, du finder linket til licensbestilling, her, du finder de gældende reglementer - sportslige og tekniske - inden for banesporten. Her kan du læse mere om vognbøger og se, hvornår der er mulighed for at komme på kursus inden for sporten. Det er også her, du kan læse om, hvad DASUs forsikringer dækker.

Hold også øje med nyhederne inden for banesport på denne side, så du hele tiden er opdateret på, hvad der sker i vores sportsgrene.

Finder du ikke det, du skal bruge, så benyt søgefeltet eller kontakt os her. 

 

Vil du dyrke banesport i DASU?

Se nederst på siden her, hvordan du kommer i gang med banesport på asfalt.

Klasserepræsentanter

Du kan kontakte klasserepræsentanterne for mere information om den enkelte klasse, hvis du er særligt interesseret.

 

Asfaltbanesport

 

 

 

1600 Challenge

Brian Jakobsen

22909403

Brian@Blom-Motorsport.dk

DEC

 

 

 

Formel 5

Jesper Hoe

40860745

j-hoe@live.dk

Legend Cars

Lars Ebbesen

30701668

lars-ebbesen@mail.dk

SSC

Walter Trabjerg

20996214

walther@trabjerggaard.dk

Seven Racing

Jacob N. Pedersen

21491575

formand@sevenracing.dk

Arion Racing

Jacob N. Pedersen

21491575

formand@sevenracing.dk

Super Cup

Preben Jørgensen

38422504

klasserep@supercup.dk

DS3 Cup

 Martin Jensen (promotor)

21630614

 tcrdenmark@gmail.com

TCR 

Martin Jensen (promotor) 

21630614

 tcrdenmark@gmail.com

Historisk

 

 

 

Historisk 76-81 og 90

Jakob Teil Hansen

51925218

 jakobth@godmail.dk

Historisk 71 kl. 0-1300

Villy Nielsen

25354911

vn.mini66@outlook.com

Historisk 71 kl. 1300+

Niels Jørgen Jørgensen

40272513

info@njauto.dk

Historisk '65

Torben Nielsen

24430708

churchill12@mail.dk

Historiske formelklasser

Tore Nielsen

40783366

nielsentore@hotmail.com

Youngtimer

Mickey Mikkelsen

61302899

mickeymmmmm@hotmail.com

Klassisk TC og GT

Henrik Carlsen  51157392 

henca1318@outlook.dk

 

Tekniske klassekontrollanter

 

1600 Challenge

Michael Blom

60882150

michael@blom-motorsport.dk

Youngtimer

Kenneth Søgaard

41595988

 

Super Cup

Bo Stentved

42661800

stentved@mail.dk

Legend Car

Alex Frederichsen

26187321

info@frederichsen.dk 

Super GT

Alex Frederichsen

26187321

info@frederichsen.dk

DEC

Peter Rasmussen

21741466

peter@vha-trim.dk

TCR

Stefan Bendix

 

 

Citroën DS3

Michael Christoffersen

40110799

msportperformance@gmail.com

Special Saloon Car

 -

 -

 -

Formel 5

Geert Sachse

40417332

gesa-tek@hotmail.com

Formel 4

Geert Sachse

40417332

gesa-tek@hotmail.com

Seven Racing

Stig Gert Jensen

60747112

Stig-jensen@live.dk