Da det ikke altid kan være lige nemt at navigere rundt i den officielle DASU-kalender, specielt tidligt på sæsonen, hvor der endnu ikke er mange tillægsregler og det kan være svært at se hvilke klasser der udskrives til hvilke løb. Derfor har KU lavet denne oversigt, som dækker de større løbsserier i Danmark.

Det kan naturligvis være forhold der gør, at det ændres på nedenstående, derfor vil det altid være tillægsreglerne som gælder.

Nationale mesterskabsløb

DM-weekenden

12.-14. august

Roskilde Racing Center (ASKH)

Enkeltstående weekend

DM-weekenden (også kendt som ”DIF DM”) afvikles som sædvanligt over en enkelt weekend med finaler for alle klasser søndag.

Klasser der udskrives:

Micro El

For kørere som normalt kører Micro, der køres med ”el-leje-motor” i egen kart.

Hele weekenden.

Mini 60

DASU DM

Hele weekenden.

OK Junior

DASU DM

Hele weekenden.

OK

DIF DM

Hele weekenden.

KZ2

DIF DM

Hele weekenden.

 

Rotax DM-weekend

5.-7. august

Rødby Karting Ring (RGKK)

Enkeltstående weekend

Rotax DM køres som noget nyt over en enkelt weekend, i kalenderen erstatter weekenden reelt det tidligere Nordiske Mesterskab i Rotax.

Klasser der udskrives:

Rotax Micro

Hele weekenden.

Rotax Mini

Hele weekenden.

Rotax Junior

Hele weekenden.

Rotax Senior

Hele weekenden.

Rotax DD2

Hele weekenden.

 

Dansk Super Kart (DSK)

13.-15. maj

Midtjysk Karting Bane (MKK)

1. afdeling

17.-19. juni

Thy Karting Center (TMSK)

2. afdeling

2.-4. september

Rødby Karting Ring (RGKK)

3. afdeling

DSK afvikles som tidligere som en løbsserie på tre weekender. Nyt i år er, at det er uden 60cc-klasserne.

Klasser der udskrives:

OK Junior

Hele weekenden.

OK

Hele weekenden.

KZ2 (inkl. gentleman)

Hele weekenden.

DASU Senior

Lørdag

DASU Junior

Søndag

Rotax E20 deltager i Rødby (hele weekenden)

 

 

Dansk Rotax Max Challenge

9.-10. april

Midtjysk Karting Bane (MKK)

1. afdeling

30. april-1. maj

Sønderborg Racing Center (AGK)

2. afdeling

21.-22. maj

Thy Karting Center (TMSK)

3. afdeling

20.-21. august

Korsør Kart Bane (KGKK)

4. afdeling

10.-11. september

Roskilde Racing Center (ASKH)

5. afdeling

1.-2. oktober

Midtjysk Karting Bane (MKK)

6. afdeling

Rotax Challenges køres over lidt færre afdelinger end tidligere år. Specielt for 2022 er DM skilt ud af weekenderne her og dermed også den lidt udskældte ”Finale 1”.

Klasser der udskrives:

Rotax Micro

Lørdag.

Rotax Mini

Hele weekenden.

Rotax Junior

Hele weekenden.

Rotax Senior

Hele weekenden.

Rotax DD2

Hele weekenden.

Rotax DD2 Master/XL

Lørdag.

 

Ungdomscuppen

19.-20. marts

Københavns Gokart Bane (LUG)

Academy/Træningsweekend

7.-8. maj

Barmosen (SAK) (som en del af SM2)

1. afdeling

28.-29. maj

Grindsted Motor Ring (GGK) (som den del af Jydecup 1)

2. afdeling

2.-3. juli

Fyens Karting Center (SKK)

3. afdeling

Ungdomscuppen er et nyt tiltag til 2022. Konceptet er at man kan deltage i 1. eller 2. afdeling (eller begge) og finalen.

Klasser der udskrives: (gælder alene for 3. afdeling, for 1. og 2. se henholdsvis SM og Jydecup).

Micro 60

Hele weekenden.

Rotax Micro

Hele weekenden.

Mini 60

Hele weekenden.

Rotax Mini

Hele weekenden.

DASU Junior

Hele weekenden.

 

Landsdelsmesterskaber

Sjællandsmesterskab (SM)

23.-24. april

Roskilde Racing Center (ASKH)

1. afdeling

7.-8. maj

Barmosen (SAK)

2. afdeling

25.-26. juni

Rødby Karting Ring (RGKK)

3. afdeling

17.-18. september

Korsør Kart Bane (KGKK)

4. afdeling

8.-9. oktober

Københavns Gokart Bane (LUG)

5. afdeling

Er i 2022 tilbage som 2 dags arrangementer og afholder også SM for Rotax klasserne, der er fredagstræning for alle klasser.

Micro 60

Lørdag

Rotax Micro

Lørdag

Mini 60

Lørdag

Rotax Mini

Lørdag

DASU Junior

Lørdag

Rotax Junior

Lørdag

OK Junior

Søndag

DASU Senior (inkl XL)

Søndag

OK+ROK DVS

Søndag

Rotax Senior (inkl XL)

Søndag

Rotax DD2 (inkl XL)

Søndag

DASU KZ (inkl XL)

Søndag

 

Jydecup

28.-29. maj

Grindsted Motor Ring (GGK)

1. afdeling

17.-18. september

Fyens Karting Center (SKK)

2. afdeling

8.-9. oktober

Sønderborg Racing Center (AGK)

3. afdeling

29.-30. oktober

Vojens Kart Center (VKK)

4. afdeling

Forsætter i 2022 som tidligere som 2 dages arrangementer, der er fredagstræning for alle klasser. I forhold til tidligere er der rykket lidt rundt på klasserne, således at det ikke er opdelt med Rotax klasserne søndag længere.

Micro 60

Lørdag

Rotax Micro

Lørdag

Mini 60

Lørdag

Rotax Mini

Lørdag

Rotax Junior

Lørdag

DASU Junior

Søndag

OK Junior

Søndag

DASU Senior (inkl XL)

Søndag

Rotax Senior (inkl XL)

Søndag

Rotax DD2 (inkl XL)

Søndag

DASU KZ (inkl XL)

Søndag

 

Kart Cup Jylland

26. marts

Midtjysk Karting Bane (MKK)

1. afdeling

7. maj

Tom K. Karting Arena (MNJ)

2. afdeling

11. juni

Sønderborg Racing Center (AGK)

3. afdeling

30. juli

Thy Karting Center (TMSK)

4. afdeling

24. september

Løvelbanen (VMK)

5. afdeling

Kart Cup Nord er blevet til Kart Cup Jylland i 2022. Der er kun en afdeling på hver bane og Als er kommet med. Der er normalt ikke fredagstræning til løbene.

Rotax Micro

Lørdag.

Rotax Mini

Lørdag.

Rotax Junior

Lørdag.

Rotax Senior (inkl XL)

Lørdag.

Rotax DD2 inkl M & XL

Lørdag.