DASU Elite nyhedsbrev

22.06.2011 Kevin Magnussen under van(d)skelige forhold, Martin Mortensen tog sølv i Norge og Michael Christensen hurtigst i test forud for den kommende weekends løb i Spanien.

Skiftende vejrforhold gjorde betingelserne svære for deltagerne da Brands Hatch lagde asfalt til fjerde runde af det britiske Formel 3 mesterskab. Den 18-årige dansker Kevin Magnussen kunne dog notere en ottendeplads undervejs samt et point for hurtigste omgang. Næste afdeling køres 1-3. juli på Nürburgring.

Martin Mortensen fra DASUs Nationalhold i karting sikrede sig karrierens bedste resultat med en andenplads (KF2) i Viking Trophy, der blev afviklet i Rudskogen, Norge. Feltets anden dansker, Jacob Gram Nielsen, besatte tredjepladsen.

Michael Christensen var konstant hurtigste mand hos RSC Mücke under sidste uges GP3 test i Valencia, og afsluttede testen ved at sætte hurtigste tid af alle i det sidste træningspas. 30 kørere deltog.
 
Simon Larsen/Nicklas Dauberg fra DASU Rally Challenge måtte udgå med teknisk defekt fra tredje afdeling af DM i rally. En drivaksel knækkede. Marco Gersager/Mette Jensen sluttede som samlet nr. 27.

DET SKER I UGEN
I forbindelse med det Europæiske Formel 1 Grand Prix i Valencia er Michael Christensen til start i GP3 klassen, der kører to løb på bybanen. Danskeren er inden løbet på en delt femteplads i mesterskabet. De to løb kan følges på Eurosport søndag fra kl. 9 – 10.
Læs mere på www.michaelkchristensen.com 

Mikkel Mac er til start i tredje afdeling af det officielle, internationale FIA Formel 2 Europamesterskab på Spa-Francorchamp. Den 18-årige Falstring har imponeret ved de seneste testkørsler. Læs www.mikkelmac.com

På samme bane skal Johan Jokinen forsvare sin samlede andenplads i European F3 Open, hvor det er blevet til en imponerende statistik med to sejre i de fire hidtil kørte løb. Deltagelse afhænger dog af om det lykkes at løse sponsorproblemer i tide. I den samlede stilling er danskeren på andenpladsen, et enkelt point efter den førende.
Se www.johanjokinen.com

Flere af de bedste danske kartingkørere er til start i tredje afdeling af WSK Masters, der køres på La Conca-banen i Italien. Kevin Rossel indtager inden løbet fjerdepladsen i den samlede stilling for KF2, mens Lasse Sørensen er bedste dansker på en sjetteplads i KF3.
Følg løbet på www.wskarting.it

Ulrik Linnemann og Dennis Larsen er blandt deltagerne i fjerde runde af EM for rallycross, der køres i Norge den kommende weekend. Ulrik Linnemann indtager inden løbet tredjepladsen i den samlede stilling i Super 1600.